FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2023
czwartki, godzina 19.30
organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
Wsparcie finansowe ENEA Operator
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznanwspiera
Patronat medialny:
TVP3 Poznań
Radio Poznań
IKS
6 lipca, godzina 19.30 KAROL MOSSAKOWSKI
Artysta został znany zarówno ze swoich interpretacji, jak i umiejętności improwizatorskich. Jest organistą tytularnym kościoła Saint-Sulpice w Paryżu i profesorem improwizacji w Musikene w San Sebastián. Jest również artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a w latach 2019–2022 współpracował w tej samej roli z Radio France w Paryżu. czytaj więcej …
13 lipca, godzina 19.30 MAREK WOLAK
Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Jana Jargonia, w Akademii Muzycznej w Krakowie (1988 r.) W jego edukacji muzycznej znaczącą rolę odegrali także mgr Jacek Kulig i prof. Gisbert Schneider – roczne stypendium w Staatliche Hochschule für Musik -Essen. W okresie studiów i po ich zakończeniu uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. czytaj więcej …
20 lipca, godzina 19.30 JÓZEF KOTOWICZ
Jest białostockim organistą i pedagogiem. Po studiach w Białymstoku ukończył studia podyplomowe w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Wykłada w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Jako doktor habilitowany jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. czytaj więcej …
27 lipca, godzina 19.30 RENATA I RADOSŁAW MARZEC – DUO „CELORGANIC”
Renata Marzec jest Prof. dr hab. Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentką tej uczelni. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą akademią, w której prowadzi klasę wiolonczeli, zespoły kameralne.
Radosław Marzec urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplôme de Specialisation d’orgue”.
3 sierpnia, godzina 19.30 IRINA KALINOVSKAYA
Jest solistką Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej, Ludową Artystką Ukrainy. W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Kijowskie Państwowe Konserwatorium im. P. I. Czajkowskiego w klasie fortepianu (A. A. Jankielewicz) i organów (A. M. Kotlarewski). Brała udział w kursach mistrzowskich WV. Schetelich, F. Klinda, L. Digris. Wielokrotnie brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach.
10 sierpnia, godzina 19.30 GRZEGORZ BIGAS
Należy do organistów młodego pokolenia. W 2017 roku ukończył naukę w Archidiecezjalnym Instytucie Muzyki Sakralnej w Przemyślu w klasie organów mgr Franciszka Łamasza. Jest absolwentem Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie organów mgr Grzegorza Łobazy, którą ukończył w 2020 roku. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów dr hab. Bartosza Jakubczaka. czytaj więcej …
17 sierpnia, godzina 19.30 BOGDAN NARLOCH I ROMAN GRYŃ
Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury.
Roman Gryń należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Po zakończonych studiach Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u wybitnych pedagogów m.in. u Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara w Bayreuth. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku(1985). Pracę zawodową rozpoczął w roku 1983 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
24 sierpnia, godzina 19.30 MARIO PENZAR
Ukończył Akademię Muzyczną w Zagrzebiu, a następnie kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Wiedniu i na kursach mistrzowskich w Austrii, Belgii, Danii i Chorwacji (J. Ferrad ,Ch.Dubois, L.Rogg, K.d’Hooghe). Pełni funkcję organisty tytularnego w Sali koncertowej Vatroslava Lisinskiego i prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu. czytaj więcej …
31 sierpnia , godzina 19.30 DARIUSZ BĄKOWSKI – KOIS
Dariusz Bąkowski-Kois ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte). czytaj więcej …
Staromiejskie Koncerty Organowe 2022 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2021 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2020 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2019 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2018 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2017 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2016 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2015 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2014 archiwum