Warkocz Magdaleny 2014

XVI FESTYN FARNY „WARKOCZ MAGDALENY”
niedziela 20 lipca 2014

12.30 Msza święta odpustowa w Farze Poznańskiej / ul. Gołębia 1, Poznań
14.00-19.00 festyn na Dziedzińcu Urzędu Miasta / Plac Kolegiacki
WSTĘP WOLNY

Festyn rozpoczęła Msza święta odpustowa w intencji Przyjaciół Fary koncelebrowana przez księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka i księdza prałata Mariana Bruckiego – proboszcza Parafii NMP Wniebowziętej w Śremie. Od godz. 14.00 ruszyły atrakcje festynu na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Uroczystości odbyły się pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego i Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.
W tym roku naszym gościem było miasto i gmina Śrem, która zaprezentowała zespoły kulturalne działające w regionie: Orkiestrę Dętą Towarzystwa Muzycznego im. M. Zielińskiego w Śremie, Stowarzyszenie Śpiewackie im. St. Moniuszki w Śremie oraz solistów Studia Piosenki MELODY ze Śremskiego Ośrodka Kultury. Część artystyczną wzbogaciła także swoim występem orkiestra Zbigniewa Pawlaka, która muzycznie zakończyła imprezę. Nad całością festynu czuwali Andrzej Błaszczak oraz Marcin Chętnik. Część sportową i rekreacyjną imprezy przygotowały młodzieżowe grupy parafialne oraz zaangażowani członkowie TPPF, obsługę turystyczną zapewniło Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a zwiedzanie organów Ladegasta z 1876 roku – organiści farni. Wystawę wielkopolskich skarbów papieskich oraz skarbów farnych zorganizowali pracownicy Muzeum Archidiecezjalnego. Profesjonalna ekspozycja pokazywała część farnych zabytków: paramentów, złotnictwa, rzeźb i obrazów, wyposażenia liturgicznego, a także m. in. ornat, w którym milenijną Eucharystię odprawił Karol Wojtyła. Wraz z muzealną ekspozycją zostały zorganizowane stoiska prezentujące rzemieślników wytwarzających eksponowane działa sztuki. Pokazy haftu artystycznego, złotnictwa i konserwacji obrazów niezmiernie zainteresowały zwiedzających.
Podczas festynu nie zabrakło oczywiście stałych punktów imprezy, które od lat cieszą się powodzeniem. Były więc konkursy na najdłuższy warkocz oraz na najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową.

Program

Cech fryzjerów oraz salony fryzjerskie wzięły pod swe grzebienie damy z długimi włosami, fundując także nagrody konkursowe. Corocznie odbywa się także loteria, do której fanty zapewniały firmy poznańskie oraz restauratorzy z okolic Starego Rynku. Wśród bardzo wielu nagród w licznych konkursach, quizach, turniejach i loterii rozlosowaliśmy m. in. pielgrzymki, rowery, zaproszenia do restauracji.
Festyn powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób i z przekazanych przez firmy darów oraz dzięki wsparciu cechów rzemieślniczych i restauratorów staromiejskich. I choć głównym celem imprezy jest wspólna zabawa, jest także idea, która przyświeca festynowi od początku jego istnienia – zbiórka funduszy na remont Fary – jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń Polski, drugiej w Poznaniu Bazyliki Mniejszej. W tym roku udało się zebrać część funduszy potrzebnych na ogrzewanie Fary oraz renowację zniszczonego dachu nad barokową zakrystią Fary, który – nieremontowany od lat – zagraża zakrystii zalaniem polichromii i stiuków.

 

Comments are closed