W Łagodnym powiewie 2016

lagodnybig

facepowiew
 
 

5. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
planowany termin: 23-25 września 2016

 
Miejsce imprezy

Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
zabytkowe organy Friedricha Ladegasta z 1876 roku

Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl | www.facebook.com/wlagodnympowiewie

 


programphoto

Festiwal W ŁAGODNYM POWIEWIE jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Do prezentacji wybrano interdyscyplinarną formułę, która zakłada aktywny udział uczestników projektu, a której sprzyjają także wnętrza jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce, Bazyliki Farnej w Poznaniu. Koncertom towarzyszy: zwiedzanie Bazyliki, komentarze przybliżające historię i szczegóły architektoniczne świątyni oraz prezentacje unikalnego instrumentarium i nieznanej muzyki.

Wykonawcami tegorocznego festiwalu będą wirtuozi organiści prezentujący się na farnych unikatowych organach z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi i interpretacyjnymi: MICHAEL SCHÖNHEIT (Niemcy) i ANNA DRAMOWICZ. Słuchacze maratonu będą mieli niezwykłą okazję poznania unikatowego instrumentu o nazwie monoctone, na którym zaprezentuje się JAREK KORDACZUK. Muzyczne ilustracje maratonu powiązane będą gawędą naukową, w przystępny sposób prezentującą temat wydarzenia, a wystawa prac BARTOSZA SEIFERTA i ROBERTA NAPIERALSKIEGO ukaże słuchaczom grające od 140 lat organy Ladegasta widziane okiem fotografa i artysty. W barokowym Kapitularzu zabrzmi koncert kameralny jednego z nielicznych w Polsce oktetów dętych – KAPELI FARNEJ. Zespół wykonuje muzykę, która jedynie incydentalnie pojawia się na polskich scenach muzycznych – tym samym przywraca do życia zapomniane utwory, nierzadko wykonując je w Polsce po raz pierwszy. Koncertem kapeli świętować będziemy 20-lecie działalności Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary.

2016 powiew WYSTAWA

Oprócz głównych koncertów festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące opierające się na aktywnym uczestnictwie słuchaczy. W ramach spotkań przybliżających historię niezwykłego zabytku architektury będzie można zwiedzić zakamarki Fary oraz nocą w blasku świec odwiedzić podziemia farne. Podczas spotkania z organami Ladegasta „Co w organach piszczy” dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza instrumentu, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty. Podczas Koncertu Farnego najmłodsi poznańscy organiści będą mieli okazję zaprezentowania się przed publicznością.

Festiwal w Bazylice Farnej to mniej lub bardziej łagodny, jednak zawsze szlachetny, powiew profesjonalnej, szeroko rozumianej „klasyki” w oryginalnych zestawach brzmieniowych, wypełniający wnętrze świątynne, odmienione na te okazję barwną iluminacją. Dodatkową intencją organizatorów jest podkreślenie faktu, że piękna sztuki nie mierzy się poziomem decybeli, a delikatność wyzwala więcej emocji niż hałas świata.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania

Na wszystkie wydarzenia i koncerty WSTĘP WOLNY

piątek 23 września, godz. 20.00 (Bazylika)
MICHAEL SCHÖNHEIT recital organowy

sobota 24 września (Bazylika) MARATON
godz. 11.30 – CO W ORGANACH PISZCZY zwiedzanie organów dla dzieci
godz. 12.15 – KONCERT FARNY promocja najmłodszych talentów organowych
godz. 13.30 – ZWIEDZANIE ZAKAMARKÓW FARY
godz. 20.00 – NOCĄ W FARZE… zwiedzanie w blasku świec podziemi kościoła
godz. 20.00 – MARATON z LADEGASTEM
ANNA DRAMOWICZ – organy, JAREK KORDACZUK – monoctone,
MARTA DRAMOWICZ-WOJTACKA – organy

ELŻBIETA KAROLAK – gawęda o organach Ladegasta

niedziela 25 września, godz. 20.00 (Kapitularz)
KAPELA FARNA koncert kameralny
z okazji 20-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary

23 września 16 października – Organy światłem malowane (Bazylika)
wystawa fotografii z okazji 140-lecia brzmienia organów Ladegasta w Farze
BARTOSZ SEIFERT i ROBERT NAPIERALSKI

 

4 Edycja W ŁAGODNYM POWIEWIE

Comments are closed