(sobota 26.09.2015, Bazylika)
Maraton to główny koncert festiwalu W ŁAGODNYM POWIEWIE, podczas którego nauka i sztuka przeplatają się ze sobą w pełnej harmonii. Inspiracją tegorocznego maratonu – którego interdyscyplinarna formuła pozwala na aktywny udział uczestników – będzie chorał. Jego wpływy będzie można odnaleźć w muzyce chóralnej (zespół wokalny ARTIS SONUS, dyr. JACEK SYKULSKI), organowej (AGNIESZKA I JAROSŁAWY TARNAWSCY) i jazzowej (KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT – fortepian i JAN ADAMCZEWSKI – saksofon). Muzyczne ilustracje powiąże gawędą naukową EWA DOMAGAŁA, której chór PARADISO zaprezentuje chorał w czystej postaci.
W programie m. in. muzyka organowa J. S. Bacha, C. M. Widora, C. Tournemire i O. Messiaena; muzyka chóralna G. Dufaya, C. Monteverdiego, M. Zieleńskiego, H. Purcella i A. Pärta oraz jazzowe improwizacje chorałowe na tematy Adoro Te devote, Exaltabo Te, Regina caeli, Ecce Panis, Salve Regina.
Oprócz głównych koncertów festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące opierające się na aktywnym uczestnictwie słuchaczy. W ramach spotkań przybliżających historię niezwykłego zabytku architektury będzie można zwiedzić zakamarki Fary oraz nocą w blasku świec odwiedzić podziemia farne. Podczas spotkania z organami Ladegasta „Co w organach piszczy” dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza instrumentu, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty.
godz. 11.30 – CO W ORGANACH PISZCZY – zwiedzanie organów dla dzieci
Zapraszamy do “królestwa” organistów farnych – na emporę chórową Fary Poznańskiej. To wyjątkowa okazja do bliskiego spotkania z zabytkowymi organami Friedricha Ladegasta. Możesz się dowiedzieć jak się stroi tak wielki instrument, czy dwie ręce starczą do gry na trzech manuałach, do czego muzykowi rejestrator i dlaczego organista zmienia buty przed graniem. Warto też usłyszeć i zobaczyć z bliska, w jaki sposób z jednego instrumentu można wydobyć tak wiele różnych brzmień. To jedyna okazja w Poznaniu, by poznać organy od środka…
godz. 12.15 – KONCERT FARNY – promocja najmłodszych talentów organowych
Przez wszystkie soboty roku melomani gromadzą się w kościele, by posłuchać młodych poznańskich organistów podczas „Koncertów Farnych”. W lipcu i sierpniu koncerty te odbywają się codziennie. Dla młodych organistów jest to okres wytężonej pracy – mimo wakacji nie brakuje nigdy chętnych, by charytatywnie wesprzeć Farę i podzielić się swoim talentem.
godz. 13.30 – ZWIEDZANIE ZAKAMARKÓW FARY
Początek trasy zwiedzania to zachwycające barokowym bogactwem wnętrze Fary: podczas wycieczki poznać można burzliwą historię powstania świątyni, zrozumieć dlaczego wystrój wnętrza związany jest z jezuitami, dowiedzieć się skąd aż trzech patronów trzyma pieczę nad kościołem farnym i odnaleźć najcenniejsze zabytki wystroju wnętrza farnego. Dalsza część trasy prowadzi do zamkniętych pomieszczeń farnych. To wyjątkowe miejsca, dostępne tylko dla nielicznych. Wycieczka obejmuje zabytkową zakrystię – unikatową w skali kraju oraz barokowy kapitularz z widokiem na wnętrze kościoła.
godz. 20.00 – NOCĄ W FARZE… zwiedzanie w blasku świec podziemi kościoła
Nie wszyscy Poznaniacy mieli okazję odwiedzić podziemia farne. Są one otwierane w każdą sobotę po koncercie farnym, ale tylko podczas festiwalu będą dostępne w porze wieczornej i w wyjątkowej aurze – rozświetlone jedynie delikatnym światłem świec! W farnych podziemiach urządzono po wojnie skład win importowanych, dewastując znajdujące się tam pochówki. Dziś powoli przywracany jest im właściwy charakter i wygląd – w jedynej odnowionej krypcie znajduje się masywny marmurowy sarkofag, którego dzieje przybliżą przewodnicy.