Interdyscyplinarne wydarzenia dodatkowe:
godz. 11.00 – CO W ORGANACH PISZCZY koncertowe zwiedzanie organów dla dzieci przeprowadzone przez wieloletniego organistę i opiekuna organów farnych, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu – Roberta Napieralskiego. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć z bliska unikalny instrument farny, zwykle skrywany wysoko za plecami słuchaczy. Dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty.
godz. 12.15 – KONCERT FARNY koncert organowy młodych poznańskich organistów – uczniów klas organowych, umożliwiający młodzieży kontakt z unikatowym instrumentem (często po raz pierwszy) oraz promocję najmłodszych talentów. W bieżącym roku zaprezentuje się TOMASZ KRAMER – urodzony w 1998 w Poznaniu, ukończył POSM II st. w Poznaniu w klasie organów mgr Roberta Hauptmanna. Od dwóch lat pełni funkcję organisty liturgicznego w kościele pw. św. Jakuba. Zainteresowany muzyką niemieckiego romantyzmu i impresjonizmu, a także kompozycją. W październiku rozpocznie studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak.
godz. 13.30 – ZWIEDZANIE ZAKAMARKÓW FARY przeprowadzone przez wykwalifikowanych przewodników Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. To wyjątkowe miejsca, na co dzień zamknięte dla odwiedzających. Wycieczka obejmuje wnętrze Bazyliki, zabytkową zakrystię – unikatową w skali kraju oraz barokowy kapitularz z widokiem na wnętrze kościoła.
godz. 20.00 Kapitularz – KONCERT KAMERALNY
„WOTUM ORĘDOWNICZCE RZECZYPOSPOLITEJ”
Posłuchajmy i zaśpiewajmy – ku czci Królowej Polski , w dzień Matki Boskiej Siewnej. Koncert pieśni historycznych i współczesnych połączony z gawędą o dziejach Rzeczypospolitej i kulturze naszych przodków w wykonaniu JACKA KOWALSKIEGO i zespołu MONOGRAMISTA JK. To nie jest zwykły koncert – słuchacze zaproszeni są do czynnego uczestnictwa w kreowaniu koncertu, ze śpiewnikiem w ręce. Zaczniemy od Bogurodzicy, przez pieśni, które brzmiały na polach bitew XVII wieku, aż po lata odzyskiwania niepodległości. A po drodze – będą gawędy i piosenki autorskie JK o meandrach dziejów naszej Rzeczypospolitej.
JACEK KOWALSKI – Sarmata, pieśniarz, poeta, historyk sztuki. Tłumacz poezji starofrancuskiej. Autor kilkudziesięciu płyt i książek, twórca scenariuszy widowisk historycznych (m.in. Orzeł i Krzyż dla Parku Dzieje w Murowanej Goślinie) i programów telewizyjnych (m.in. Receptury Klasztorne). Odznaczony brązowym medalem Gloria Artis. Ponadto m. in. laureat Naukowej Nagrody Miasta Poznania w roku 2011 i nagrody za najlepszą książkę o Poznaniu w roku 2014. Na co dzień pracownik Instytutu Historii Sztuki UAM.
zespół MONOGRAMISTA JK działający od 1988 roku, towarzyszy Jackowi Kowalskiemu głównie w wykonywaniu utworów własnych, a także projektów związanych z przywracaniem zapomnianych pieśni i piosenek (kolędy staropolskie, pieśni patriotyczne, zaściankowe i inne). Zespół wydał kilka płyt CD, przygotował szereg spektakli (m. in. szopki dominikańskie, Historia o Gogolewskim, Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii). W skład zespołu wchodzą absolwenci poznańskiej Akademii Muzycznej, kameraliści, pedagodzy poznańskich szkół muzycznych: Anita Murawka – kierownictwo muzyczne, fagot, aranżacje, Marzena Łopińska – flet, Justyna Gertner-Piechel – wiolonczela, Wojciech Winiarski – lutnia, gitara, Robert Rekiel – instrumenty perkusyjne.