MARATON CHORAŁOWY

PROGRAM

20.00 – START
20.10 – CHÓR PARADISO chorał
20.15 – EWA DOMAGAŁA słowo
20.25 – JAROSŁAW TARNAWSKI organy
20.40 – ARTIS SONUS, JACEK SYKULSKI chór
20.55 – KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT, JAN ADAMCZEWSKI improwizacje
21.10 – EWA DOMAGAŁA słowo
21.20 – AGNIESZKA i JAROSŁAW TARNAWSCY organy
21.35 – ARTIS SONUS, JACEK SYKULSKI chór
21.50 – KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT, JAN ADAMCZEWSKI improwizacje
22.05 – EWA DOMAGAŁA słowo
22.10 – KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT, JAN ADAMCZEWSKI improwizacje
22.25 – ARTIS SONUS, JACEK SYKULSKI chór
22.40 – AGNIESZKA i JAROSŁAW TARNAWSCY organy
23.00 – META

 

ARTIS SONUS_mini

ARTIS SONUS poznański zespół wokalny powołany do życia na początku 2014 roku przez Jacka Sykulskiego. Swą działalność zainaugurował występem podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Od tego czasu działa bardzo dynamicznie, biorąc udział w ciekawych przedsięwzięciach artystycznych. W maju 2015 roku zespół debiutował za granicą, występując w Sankt Petersburgu.

 

JACEK SYKULSKI kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jego kompozycje chóralne cenione są zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność (m. in. hymn „Abba Ojcze”). Wiele prawykonań kompozycji chóralnych miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie, we Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii i wielu znaczących ośrodkach życia muzycznego. W 2006 roku skomponował monumentalne dzieło na orkiestrę, dwa chóry i solistów „Missa 1956”. W 2008 roku powstał utwór „Wolności dla nas idzie czas” napisany z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako dyrygent doprowadził do poziomu światowego Chór Akademicki UAM w Poznaniu. Od 2003 roku jest dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego tworząc nową jakość artystyczną zespołu. W swojej pracy artystycznej ciągle poszukuje nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki w polskiej i światowej chóralistyce.

 

Ewa Domagala_mini

EWA DOMAGAŁA studiowała dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Poznaniu ( prof. Stanisław Kulczyński). Dyrygowanie oraz interpretację chorału gregoriańskiego metodą Solesmes doskonaliła w klasztorze benedyktyńskim w Triors i w Szkole Świętego Grzegorza w Monligeon (Francja). Prowadzi warsztaty emisji głosu, kursy poświęcone interpretacji muzyki chóralnej, liturgicznej oraz chorałowej. W 2011 zdobyła I nagrodę w Konkursie Dyrygenckim „Warszawska Wiosna Muzyczna” Od 2009 roku jest dyrygentem Chóru Dziewczęcego Szkoły Katedralnej PARADISO w Poznaniu.

 

Agnieszka Tarnawska mini

AGNIESZKA TARNAWSKA jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu (prof. Sławomir Kamiński). W 2011 roku rozpoczęła studia podyplomowe w zakresie gry na organach w Niemczech – najpierw w Musikhochschule Lübeck (Master of Music – prof. Arvid Gast), zdobywając dyplom z wyróżnieniem w 2013 roku, a następnie w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (Konzertexamen – prof. Wolfgang Zerer). Studia te kontynuuje do dziś. Równolegle kształciła się wgrze na klawesynie w poznańskiej Akademii Muzycznej (prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła). Jest laureatką licznych konkursów organowych. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Jako solistka koncertuje w kraju i zagranicą.
 
 
 

Jarek Tarnawski mini

JAROSŁAW TARNAWSKI organista i pedagog, doktor sztuk muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu (prof. Elżbieta Karolak), Akademii Muzycznej w Katowicach (prof. Julian Gembalski), Musikhochschule Lübeck (prof. Arvid Gast). Obecnie odbywa studia solistyczne w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem prof. Martina Sandera. Jest pracownikiem artystycznym poznańskiej Akademii Muzycznej. Odbył liczne kursy mistrzowskie u takich organistów jak: Olivier Latry, Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Bine Bryndorf, Martin Haselböck, Susan Landale. Prowadzi aktywne życie koncertowe – gościł na wielu festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Jest laureatem nagród na licznych konkursach organowych. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung.

 

Kasia_mini

KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kompozycji oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Koncertuje z wieloma formacjami jazzowymi oraz artystami polskiej sceny rozrywkowej. Tworzy opracowania i aranżacje muzyki jazzowej o różnorodnej stylistyce. W 1997 roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy. Jest cenionym akompaniatorem i pedagogiem, jurorem wielu konkursów wykonawczych i kompozytorskich, wykładowcą warsztatów i seminariów z zakresu improwizacji i teorii jazzu. Jest adiunktem w Zakładzie Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

 
 

Jan Adamczewski_mini

JAN ADAMCZEWSKI absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie saksofonu jazzowego. Koncertował m. in. z Orkiestrą Zbigniewa Górnego, Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego, zespołem Big Stan Band, Leszcze oraz wieloma formacjami muzycznymi w kraju. Swobodnie czuje się w repertuarze zarówno jazzowym jak i rozrywkowym. Jest cenionym muzykiem sesyjnym. W 2013 roku ukazała się jego autorska płyta „Jan Adamczewski”.
Duet tych dwojga instrumentalistów specjalizuje się w interpretacji muzyki sakralnej przy użyciu nowoczesnego języka muzycznego i improwizacji. Repertuar duetu stanowią zarówno pieśni pasyjne, jak i średniowieczne sekwencje, hymny oraz dawne polskie pieśni maryjne. W ich muzyce zbiegają się prostota i surowość melodii z osobistą, pełną ekspresji wypowiedzią, wszystkie ich wykonania osadzone są w dialektyce tradycji i nowoczesności, elementów stałych i zmiennych, wyrażają rodzaj poszukiwania Absolutu wyrażonego dialogiem dwojga wykonawców.

 

Comments are closed