„STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE”

skobig

facekont

 
 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ POZNAŃSKIEJ FARY

STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE
POLSKA – POZNAŃ – 2016

FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA

program

Cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, od ponad 20 lat odbywający się w Bazylice Farnej w centrum Poznania – w jednym z najwspanialszych zabytków barokowej architektury sakralnej w Polsce. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych. Wśród wykonawców m. in. wybitni artyści niemieccy: MARTIN SCHMEDING oraz NIKOLAI GERSAK oraz węgierski wirtuoz organów LÁSZLÓ FASSANG. Muzycy prezentują swoje recitale na niezwykle cennym instrumencie wykonanym przez organmistrza saksońskiego Friedricha Ladegasta (1876), odrestaurowanym we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej. Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwala zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym.
W bieżącym roku festiwal jest poszerzony o działanie edukacyjne. Odbędą się kursy mistrzowskie dla studentów klasy organów, poprowadzone przez wybitnych pedagogów – profesora Akademii Muzycznej w Lipsku MARTINA SCHMEDINGA, profesora Akademii Muzycznej w Bratysławie, JANA VLADIMIRA MICHALKO i organistę z młodszego pokolenia, laureata konkursu organowego w Haarlem, NIKOLAI GERSAKA. Organizowane przez nas kursy stwarzają możliwość konfrontacji młodych polskich organistów z wielkimi pedagogami i aktywnie koncertującymi wirtuozami, skorzystania z ich wiedzy i umiejętności, nie tylko poprzez bierny udział w odsłuchaniu koncertów, ale także przez aktywne uczestnictwo w projekcie.
Cykl recitali organowych od wielu już lat przyczynia się do zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców Poznania i turystów zagranicznych oraz poszerzenia ich kompetencji w zakresie muzyki i wiedzy o kulturze.

Wstęp na koncerty bezpłatny

Cykl współfinansowany
ze środków Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej

Wykonawcy cyklu STAROMIEJSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH:

czwartek 7 lipca – Krzysztof Urbaniak (Polska) – organista, klawesynista i ekspert organowy; absolwent akademii muzycznych w Warszawie (prof. Józef Serafin) i Stuttgarcie (prof. Jörg Halubek); obecnie adiunkt w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Krakowie; laureat konkursów w Bremen, Kitzbühel, Opawie, Pistoi; prowadzi projekty rewitalizacji historycznych organów.

czwartek 14 lipca – Jan Vladimir Michalko (Słowacja) – profesor konserwatorium muzycznego w Bratysławie, ma w swoim repertuarze wszystkie dzieła J. S. Bacha, C. Francka, J. Alaina. P. Ebena oraz bardzo liczne nagrania płytowe. Koncertuje na całym świecie, jest uznanym pedagogiem.

czwartek 21 lipca – Dominik Łukaszewski (Polska) – laureat II nagrody na IV Akademickim Konkursie „Romuald Sroczyński in memoriam” (Poznań) w 2014 roku. Odbył studia w Warszawie i Lubece w ramach programu Erasmus, obecnie studiuje we Freiburgu.

czwartek 28 lipca – Nicolai Gersak (Niemcy) – organista i kompozytor. Jest dyrektorem muzycznym dekanatu Friedrichshafen – prowadzi ożywiona działalność koncertową, jest dyrektorem akademii organowej Bodensee. Laureat konkursu improwizacji organowej w Haarlem.

czwartek 4 sierpnia – Martin Schmeding (Niemcy) – jeden z najwybitniejszych organistów niemieckich, laureat międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Berlinie, Magdeburgu, Ljubljanie i Brugge; obecnie profesor klasy organów w Hochschule fur Musik w Lipsku; jego studenci i absolwenci zdobywają laury na najbardziej prestiżowych konkursach organowych. Wkrótce ukażą się nagrania artysty z wszystkimi dziełami organowymi M. Regera.

czwartek 11 sierpnia – Agnieszka Kosmecka (Polska) – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich; laureatka konkursów organowych w Castellana Grotte i Poznaniu w 2012 roku.

czwartek 18 sierpnia – László Fassang (Węgry) – organista, pianista i improwizator; absolwent Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował m. in. u Oliviera Latry, Michela Bouvarda i Thierry Escaich’a. Laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych.

czwartek 25 sierpnia – Maria Lebedieva (Rosja) – najlepsza laureatka zagraniczna V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2015 (V nagroda). Absolwentka konserwatorium w St. Peresburgu i Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów organowych w Wilnie, Moskwie i Rumi.

wtorek 30 sierpnia – Lubov Nosova (Rosja) – absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Petersburgu. Laureatka XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2013), I nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego Gatczina – Petersburg (2013), I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Braudo St. Petersburg (2014).

czwartek 1 września – Agnieszka Tarnawska (Polska) – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (organy, klawesyn) Musikhochschule Lübeck i Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka licznych konkursów organowych, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

Miejsce imprezy
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl/sko



PROGRAM DO POBRANIA


buttonSKO



buttonSKO15

Comments are closed