W Łagodnym Powiewie 2018

lagodnybig

facepowiew
 
 

7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
20-23 września 2018

Miejsce imprezy
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań

Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl
facebook.com/wlagodnympowiewie

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu W ŁAGODNYM POWIEWIE. Koncerty będą przeplatać się z wydarzeniami turystycznymi – wiele z nich zakłada aktywny udział uczestników i słuchaczy, a sprzyjają temu wnętrza pięknej barokowej świątyni farnej, które będzie można odkrywać z różnych stron. Tradycyjnie już zabrzmią organy Ladegasta pod rękami trzech wybitnych wirtuozów. Miłośników pieśni patriotycznej z pewnością zainteresuje historyczna wędrówka przez czasy powstania wielkopolskiego i włączenie się w kreowanie koncertu. Będzie można także zobaczyć efekty kilkumiesięcznej renowacji podziemi farnych, podziwiając je jak zawsze w blasku świec.

DZIEŃ PIERWSZY czwartek 20.09
godz. 20.00 RECITAL ORGANOWY
ARKADIUSZ BIALIC
– koncertujący na całym świecie wybitny polski organista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu nagród na konkursach organowych. Ma na swym koncie szereg prawykonań muzyki współczesnej, za wybitne osiągnięcia w nauce był wielokrotnie wyróżniany stypendiami fundacji polskich i niemieckich.

DZIEŃ DRUGI piątek 21.09.2018
godz. 20.00 MARATON PATRIOTYCZNY

Inspiracją dla tegorocznego wieczornego koncertu w maratonie jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakże w takim momencie nie sięgnąć do bogatej spuścizny muzyki narodowej i patriotycznej. Zaproszeni artyści wykonają program ŚPIEWNIK WIELKOPOLSKI mający wskrzesić i spopularyzować repertuar, który znano w latach Powstania Wielkopolskiego. W koncercie przeplatać się będą pieśni, słowo oraz muzyka organowa a wykonawcami będą:
JACEK KOWALSKI – Sarmata, pieśniarz, poeta i historyk sztuki, autor kilkudziesięciu płyt i książek, twórca scenariuszy widowisk historycznych (m.in. Orzeł i Krzyż dla Parku Dzieje w Murowanej Goślinie) i programów telewizyjnych. Towarzyszyć mu będzie zespół MONOGRAMISTA JK.
Wykonawcą będzie także … PUBLICZNOŚĆ, zaproszona do wspólnego śpiewu, przywołując czasy naszych prababć i pradziadków, którzy z lubością muzykowali, wspólnie wykonując wielki repertuar utworów patriotycznych, rodzajowych, satyrycznych, religijnych.
ELŻBIETA KAROLAK – organistka, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertuje na większości ważnych festiwali organowych. Jest współorganizatorką Międzynarodowych Konkursów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu oraz kierownikiem muzycznym Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, a także Staromiejskich Koncertów Organowych. Podczas koncertu po raz pierwszy zabrzmi utwór „Fantazja na temat L-A-D-E-G-A-S-T” napisany z okazji 200. rocznicy urodzin Friedricha Ladegasta (30.08.2018). Kompozytorką jest Katarzyna Danel, młoda poznańska organistka, laureatka wielu konkursów kompozytorskich.

godz. 20.00 NOCĄ W FARZE… zwiedzanie w blasku świec podziemi kościoła, w których po wojnie urządzono skład win importowanych, dewastując znajdujące się tam pochówki. Otwieramy podziemia po kilkumiesięcznej renowacji krypt! Chętni będą wpuszczani grupami co 15 minut – aż do godziny 21.30.

DZIEŃ TRZECI sobota 22.09.2018

godz. 11.30 CO W ORGANACH PISZCZY koncertowe zwiedzanie organów dla dzieci przeprowadzone przez wieloletniego organistę i opiekuna organów farnych, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu – Roberta Napieralskiego. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć z bliska unikalny instrument farny, zwykle skrywany wysoko za plecami słuchaczy. Dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty.
godz. 12.15 KONCERT FARNY koncert organowy młodych poznańskich organistów – uczniów klas organowych, umożliwiający młodzieży kontakt z unikatowym instrumentem (często po raz pierwszy) oraz promocję najmłodszych talentów.
godz. 13.30 ZWIEDZANIE ZAKAMARKÓW FARY przeprowadzone przez wykwalifikowanych przewodników Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. To wyjątkowe miejsca, na co dzień zamknięte dla odwiedzających. Wycieczka obejmuje wnętrze Bazyliki, zabytkową zakrystię – unikatową w skali kraju oraz barokowy kapitularz z widokiem na wnętrze kościoła.

DZIEŃ CZWARTY, niedziela 23.09
godz. 20.00 CLAUDIO ASTRONIO

Włoski klawesynista, organista i dyrygent. Dyrektor zespołu instrumentów dawnych Harmonices Mundi i Theresia Youth Baroque Orchestra, z którymi realizuje oryginalne projekty i nagrania. Artysta występuje regularnie na prestiżowych festiwalach świata. Za nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne otrzymał szereg nagród. W ramach recitalu przedstawi program z muzyką Philipa Glassa i Nikolausa Bruhnsa.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Na wszystkie wydarzenia i koncerty WSTĘP WOLNY

 

6 Edycja W ŁAGODNYM POWIEWIE
5 Edycja W ŁAGODNYM POWIEWIE
4 Edycja W ŁAGODNYM POWIEWIE

Comments are closed