
FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2026
czwartki, godzina 19.30 WSTĘP WOLNY
organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania, Enea OPERATOR


2 lipca 2026 Agnieszka Tarnawska
Agnieszka Tarnawska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów (Sławomir Kamiński) oraz klawesynu (Maria Banaszkiewicz-Bryła). Ukończyła również studia Master of Music w Lubece w klasie organów Arvida Gasta, a następnie solistyczne studia Konzertexamen pod kierunkiem Wolfganga Zerera w Hamburgu. Laureatka licznych konkursów organowych: IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, XVIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. L. Janáčka w Brnie, VIII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Korschenbroich. W maju 2017 roku zdobyła I nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Organowym Césara Francka w Haarlem. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). W 2023 ukazał się jej debiutancki album płytowy z dziełami C. Francka, zarejestrowany na historycznych organach A. Cavaillé-Colla w Lyonie. Jest doktorem sztuk muzycznych, adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Michał Duźniak, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa organów Juliana Gembalskiego), obecnie adiunkt w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej macierzystej uczelni, gdzie również stale współpracuje z Muzeum Organów Śląskich. Jest dyrektorem Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach. W 2024 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Koncertuje jako solista i kameralista, jest prawykonawcą wielu współczesnych kompozycji. Prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów, opracowując zbiory archiwalne. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych z zakresu budownictwa organowego oraz wykonawstwa literatury organowej. Prowadzi działalność publicystyczną o charakterze muzykologicznym. Od 2021 r. jest redaktorem serrii naukowej Organy na Śląsku oraz serii Viriditas musicae.
Rudolf Innig jako jedyny organista w świecie nagrał WSZYSTKIE utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego. Jego liczne nagrania na płytach CD i SACD wszystkich utworów organowych innych wielkich kompozytorów XIX i XX wieku: Johannesa Brahmsa, Samuela Barbera, Franza Lachnera, Felixa Mendelssohna, Oliviera Messiaena, Horatio Parkera, Josefa Gabriela Rheinbergera i Roberta Schumanna zostały nagrodzone wieloma międzynarodowymi nagrodami płytowymi, w tym Nagrodą Niemieckich Krytyków Płytowych, Nagrodą Cannes Classical i Nagrodą Echo Klassik.
Rudolf Innig koncertował w wielu ważnych kościołach i salach koncertowych, w tym w katedrach w Berlinie, Osnabrücku i Szlezwiku, Bazylice Konstantyna w Trewirze, Hill Auditorium w Ann Arbor, Methuen Memorial Hall (USA), Filharmonii Gdańskiej (wraz z Polską Filharmonią Bałtycką) oraz w Rudolf Oetker Hall w Bielefeldzie (w 2016 i 2018 roku z Filharmonią Bielefeld).
Pochodzi z Wąwolnicy – miasta w województwie lubelskim położonego pomiędzy Lublinem a Kazimierzem Dolnym.
Obecnie studiuje w ramach studiów magisterskich w klasie organów dr. hab. Arkadiusza Bialica, prof. AMKP, (kierunek: instrumentalistyka) oraz w klasie organów dr. Marka Wolaka (kierunek: muzyka kościelna) w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie organów Sławomira Kurczaby, Archidiecezjalne Studium Organistowskie w Lublinie w klasie organów Stanisława Maryjewskiego oraz Szkołę Muzyczną II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie śpiewu Jakuba Gąski.
Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą.
Jest uznanym włoskim organistą, kompozytorem oraz dyrygentem chóralnym i orkiestrowym, koncertującym na całym świecie. W jego dorobku jest ponad 1000 koncertów w Europie, obu Amerykach, Bliskim Wschodzie i Afryce, m.in. w Katedrze św. Pawła w Londynie, Notre Dame w Paryżu, St. Thomas Churchw Nowym Jorku.
Brał udział w prestiżowych festiwalach organowych w Salzburgu, Lucernie, Brugii, Avinionie, Linzu, Heidelbergu, Ołomuńcu oraz w Gdańsku, Krakowie i Białymstoku.
Artysta ma na swoim koncie liczne płyty CD, nagrania wideo, publikacje naukowe, prowadził też wykłady i kursy mistrzowskie.
6 SIERPNIA 2026 Maciej Zakrzewski
Maciej Zakrzewski – organista, kompozytor, improwizator, bloger. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Wykładowca (adiunkt) Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Twórca muzyki instrumentalnej, wokalno-instrumentalnej, kameralnej oraz filmowej. Jego kompozycje wykonywali znamienici artyści. Tytuł magistra sztuki uzyskał z wyróżnieniem w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów Romana Peruckiego i Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano – Faiano. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Progress, Chórem Simultaneo, Chórem Music Everywhere, gitarzystą Mateuszem Kowalskim oraz Chórem Kameralnym Discantus. Koncertuje na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w kraju oraz za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Litwa, Łotwa, Irlandia, Anglia, Szwecja, Finlandia, Francja). W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych.
Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji Zygmunta Herembeszty i Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Od 2012 roku jest Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W latach 2016 – 2024 był dziekanem Wydziału Instrumentalnego. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Austrii, Czechach, Finlandii, Gruzji, Hiszpanii, Izraelu, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Węgrzech i Wyspach Ålandzkich. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt.
Jacek Pupka organista i improwizator. od 2014 r. organista Archikatedry św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Ukończył Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Elżbiety Karolak i dr. Jarosława Tarnawskiego. Jest także absolwentem wydziału Muzyki Kościelnej na Univeritate der Kunste w Berlinie w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena, prof. Dirka Elsemanna oraz Szymona Jakubowskiego. Prowadzi klasę organów oraz gry liturgicznej w Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Poznaniu oraz w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Wspólpracuje jako solista oraz akompaniator z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Katedralnym. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Muzyki Oratoryjno-Kantatowej i Organowej HARMONIA CAELESTIS w poznańskiej katedrze. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania płytowe oraz telewizyjne.
Szymon Tritt- Magister sztuki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego w roku 2004, w klasie śpiewu solowego prof. Andrzeja Ogórkiewicza w roku 2012 oraz filii Poznańskiej Akademii Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu prof. Anny Kozub w roku 2010.
Absolwent Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt w roku 2005 oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w roku 2006.
Laureat III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy w roku 1998, otrzymał również dyplom honorowy II etapu oraz nagrodę publiczności na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu w roku 2000.
W roku 2014 nagrał swoją pierwszą solową płytę organową w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (Poznań-Świerczewo).
10 sierpnia 2019 roku zadebiutował partią Damazego w koncertowej wersji opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Operze na Zamku w Szczecinie, w ramach festiwalu „Sacrum, non profanum”.
Od roku 2002 r. zagrał ponad 400 południowych koncertów organowych w Poznańskiej Farze.
Jerzy Kukla- organista, organmistrz, dyrygent, organizator życia muzycznego. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. Jana Wincentego Hawela).Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ).Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach. Koncertował również w Austrii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie i we Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 6 płytach CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena. Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świetokrzyskiej, w Winnicy (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną.
Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz o problematyce budownictwa organowego publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.
Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. W roku 2017 , w dowód uznania za działalność upowszechniającą kulturę muzyczną, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy.
Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych – powstała w 1947 roku. W repertuarze, obok muzyki wojskowej i marszowej, ma utwory każdego gatunku muzycznego. Uświetnia uroczystości patriotyczne i państwowe wykonaniami utworów patriotycznych. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą, otrzymał wiele wojskowych i muzycznych nagród, prowadzi także działalność charytatywną. Kapelmistrzem orkiestry jest podpułkownik Paweł Joks, pedagog uczelni muzycznej w Poznaniu.


