„JEDYNY PRAWDZIWY”

jedynybig

WIELKI PONIEDZIAŁEK 15 KWIETNIA 2019 ROKU

EUCHARYSTIA GODZ. 19.00
DROGA KRZYŻOWA GODZ. 20.00

JEDYNY PRAWDZIWY
Droga Krzyżowa z fragmentami Pisma Świętego w przekładzie ks. Jakuba Wujkaz muzyką do Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii w wykonaniu Jacka Kowalskiego
z zespołami Monogramista JK i Ecce Adsum

WIELKI POST – to czas modlitwy i milczenia. Ale i czas publicznego rozważania Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Milczenie i rozważanie przygotowują nas na radość Zmartwychwstania. Od wieków Polacy nie tylko brali udział w nabożeństwach, nie tylko śpiewali pasyjne pieśni, ale i sami je tworzyli. Tak powstała „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, tak powstały Gorzkie Żale. W tę polską tradycję pragniemy wpisać się i my, proponując nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej z pieśniami pasyjnymi. W wielkopostnym nastroju przejdziemy od Ogrójca i Piłatowego Pretorium, poprzez spotkanie Jezusa z Niewiastami, Jego Matką, świętym Piotrem, świętą Weroniką i Longinusem, aż na Górę Czaszki, do miejsca Śmierci Pana.
PIEŚNI – pisane przez Jacka Kowalskiego, w opracowaniu muzycznym Anity Murawki – oparte zostały w znacznej części na tradycyjnych, polskich motywach muzycznych i na tekstach, które autor napisał mając w pamięci te, które śpiewamy na Gorzkich Żalach i podczas całego Wielkiego Postu. Są one częścią wielkiego Misterium Męki Pańskiej, jakie od Niedzieli Palmowej 2010 roku po kilkudziesięciu latach przerwy odżyło w Górze Kalwarii pod Warszawą.

JACEK KOWALSKI tekst, melodie, śpiew
ANITA MURAWKA aranżacje, fagot
MICHAŁ BŁASZCZYŃSKI recytacje
MONOGRAMISTA JK: Marzena Łopińska – flet
Anna Macuk – obój, Justyna Gertner-Piechel – wiolonczela
Wojciech Winiarski – gitara, lutnia; Robert Rekiel – instrumenty perkusyjne
śpiew MONIKA MYLER, MAŁGORZATA PIASECKA
oraz zespół wokalny ECCE ADSUM
Elżbieta Jaśkowiak, Izabela Czerniecka, Weronika Walczak
Teresa Kowalska, Julia Wiśniewska
Maciej Krzesiński, Szymon Murawka, Przemysław Piasecki
Jacek Jelonek, Mateusz Cofta

REJESTRACJA TVP3 Poznań
emisja: Wielki Piątek godz. 15.00

Edycja 2017

Comments are closed