Filip Presseisen

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga f-moll BWV 534

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1800-1847) – Preludium i fuga As-dur op. 35 nr 4

Ludwig van Beethoven (1770-1826) – V Symfonia c-moll op. 67 cz. 1

Johann Sebastian Bach – Chorał Erbarm dich mein, o Herre Gott BWV 721

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Koncert B-dur HWV 306, cz. 1 i 2

Filip Presseisen – Improwizacja

Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Preludium Adoremus op. 31 nr 2

Charles-Maria Widor (1844-1937) – Symphonie n° 5 op. 42, cz. 5 Toccata


Filip Presseisen – polski organista i improwizator. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu  oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach programu Erasmus-Socrates studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera.

Odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii, wziął również udział kursie intonacji, organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Organmistrzów w zakładzie Bernarda Aubertina w Courtefontaine we Francji. Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, międzynarodowej grupy Bach-Societät, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz przewodniczącym Podkomisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Krakowskiej.

Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołami Flores Rosarum, Kantorei Sankt Barbara, Cracov Singers. W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych. W 2017 roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną – Puchar Prezydenta Miasta Poznania – na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W 2019 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd zdobywając II miejsce oraz nagrodę publiczności. W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu „organy” dla szkół muzycznych II stopnia w Polsce.

Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie.

FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2022
czwartki, godzina 19.30
WSTĘP WOLNY

organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary www.farapoznanska.pl

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznanwspiera

Comments are closed