MARTIN GREGORIUS, CARINE TINNEY

Max Reger (1873–1916)

– Ich sehe dich in tausend Bildern [Widzę cię w tysiącu obrazów] op. 105 nr 1

– Meine Seele ist still zu Gott [Moja dusza jest cicha wobec Boga] op. 105 nr 2

Sigfrid Karg-Elert (1877–1933)

– Harmonies du soir [Harmonie wieczorne] z cyklu 3 Impresje op. 72

Max Reger

– Morgengesang [Śpiew poranny] op. 137 nr 8

– Am Abend [Wieczorem] op. 137 nr 4

Sigfrid Karg-Elert

– La nuit [Noc] z cyklu 3 Impresje op. 72

– Abendstern [Gwiazda wieczorna]

Tom Harrold (*1991)

– Farewell to the Highlands [Pożegnanie z Wyżynami] z cyklu Trzy pieśni Burnsa

Herbert Howells (1892–1983)

– Psalm-Prelude op. 32 nr 1 (Psalm 34, wers 6)

– Levavi oculos meos – Aubade for a Wedding (Psalm 121) [Oczy moje wzniosłem – Serenada weselna; Psalm 121]

Leo Sowerby (1895–1968)

– Carillon

– O God of Light [Boże światła] z cyklu Songs of Faith and Penitence [Pieśni wiary i pokuty]

CARINE MAREE TINNEY

Szkocka sopranistka, absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold w klasie śpiewu solowego i operowego. Zadebiutowała W Teatrze Operowym w Detmold. W 2014 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Śpiewu Solowego Hugo-Wolf-Akademie w Stuttgarcie. Otrzymała także stypendium BECA-Bach, które umożliwiło jej występy w Palau de la Música Catalana w Barcelonie.

Występowała z koncertami m.in. w Szkocji, Anglii, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych wspólnie z renomowanymi dyrygentami, takimi jak Jonathan Cohen, Emmanuelle Haim, Hans-Christoph Rademann, Helmuth Rilling i Jeannette Sorrel. W 2020 roku wystąpiła w programie telewizyjnym Arte Concert z renomowanym zespołem muzyki dawnej Sollazzo. W sezonie koncertowym 2020/2021 otrzymała angaż jako Artist in Residence na Festiwalu Muzyki Dawnej Trigonale w Austrii.

MARTIN GREGORIUS

Studiował organy, improwizację, teorię muzyki, kompozycję, dyrygenturę i muzykę sakralną w renomowanych ośrodkach: Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy) oraz Narodowych Wyższych Konserwatoriach Muzycznym w Paryżu i w Lyonie (Francja). W trakcie swych studiów poznawał różne tradycje i style wykonawcze pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in: Michela Bouvarda, Hanny Dys, Tomasza Adama Nowaka, Romana Peruckiego, Françoisa Espinasse’a i Oliviera Latry. Improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań, kształcił się pod kierunkiem m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. W 2017 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2020 roku pełni funkcję docenta organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Ratyzbonie (Niemcy).

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu, m. in. pierwsze nagrody na „Westfalen Impro 6” w Münster/Billerbeck (Niemcy) oraz 6. Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Aigen-Schlägl (Austria). Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Prezesa Rady Ministrów, Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca w Dziedzinie Kultury” wyróżnienie „artNoble”. Regularnie wykonuje recitale w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Pełnił funkcję Organisty Tytularnego Sapporo Concert Hall w Japonii, gdzie wydał debiutancką płytę „Taniec witraży”. Współpraca z Carine Tinney zaowocowała wydaniem w 2021 roku płyty „Dusk to Dawn”. Nagrywał także dla polskich i japońskich stacji telewizyjnych oraz dla polskiego, niemieckiego, francuskiego i amerykańskiego radia. Jest kantorem i organistą Bazyliki św. Jakuba w Straubingu (Niemcy).

FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2022
czwartki, godzina 19.30
WSTĘP WOLNY

organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary www.farapoznanska.pl

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznanwspiera

Comments are closed