Warkocz Magdaleny 2015 – zapowiedź

warkoczbig

facewarkocz

 
 

Staromiejską poznańską tradycją jest lipcowy festyn farny organizowany przez Parafię Farną na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Muzyka, taniec, sztuka, kulinaria, sport, zabawa, historia splatają się w niekończący się warkocz atrakcji. Zaczynamy uroczystą Mszą odpustową w Bazylice Farnej, której patronką jest m.in. Maria Magdalena wspomniana w nazwie festynu. Długowłosa święta patronuje także zabawom i wydarzeniom, które od godziny 14.00 zapełniają Dziedziniec Urzędu Miasta.
Do Poznania ściągają dziewczęta i kobiety z długimi włosami i walczą między sobą o każdy centymetr warkocza – a są i takie do ziemi… Wypiek w kształcie warkocza możliwy jest do nabycia tylko raz w roku, a na stoisku witrażysty dzieci będą mogły włączyć się twórczo w proces powstawania witrażu – jak można się domyśleć, przedstawiającego warkocz.
Podczas festynu uczestnicy mogą zajrzeć w każdy farny zakamarek i poznać historię miejsca, usłyszeć i zobaczyć z bliska organy Ladegasta oraz obejrzeć imponujący zbiór skarbów farnych. Zwiedzić będzie można także dawne Kolegium Jezuickie, czyli dzisiejszy Urząd Miasta.
Na placu swoim kunsztem podzielą się artyści-rzemieślnicy, którzy przedstawią tajniki swojego – ginącego już – zawodu: pracownia ceramiki, witrażu oraz konserwacji zabytków. Dla najmłodszych będzie możliwość włączenia się w proces powstawania niektórych dzieł – np. zaprojektowanie własnego kafelka ceramicznego.

Dla zwolenników ruchu w każdym wieku bardzo interesujący będzie turniej Gry i Zabawy Retro – w sześciu konkurencjach będzie można sprawdzić swoje umiejętności, a zebrane punkty po zsumowaniu wskażą zwycięzców w każdej kategorii. Warto się zmobilizować, by otrzymać przygotowane nagrody. Miłośnicy myślenia i poszukiwacze przygód z pewnością zainteresuje możliwość udziału w grze staro-miejskiej „Tajemnice Fary”. Szereg innych atrakcji sprawia, że nasi goście spędzają z nami wiele czasu, włączając się czynnie w proponowane przez nas konkursy, quizy, zabawy.

Wraz z naszymi Darczyńcami przygotowaliśmy wiele cennych nagród – z pewnością warto zainwestować 5 zł w loterii, by móc wygrać … pielgrzymkę do Rzymu, rower lub zaproszenie na romantyczną kolację do restauracji.

ikonaprogram

Część artystyczną imprezy zapewnią zespoły muzyczne ze Swarzędza: zaprezentuje się orkiestra dęta i flażoletowa, chór Arion oraz sekcja taneczna ośrodka kultury. Gwiazdą festynu będzie kabaret Afera.
Już teraz zaplanuj czas i spędź z nami tę niedzielę od południa do wieczora.

WSTĘP WOLNY

Organizator główny
Parafia Farna i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl/warkocz

Festyn objęty jest patronatem honorowym prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

 

Comments are closed