TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ POZNAŃSKIEJ FARY
STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE
POLSKA – POZNAŃ – 2018
FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
Cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, od ponad 20 lat odbywający się w Bazylice Farnej w centrum Poznania – w jednym z najwspanialszych zabytków barokowej architektury sakralnej w Polsce. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów oraz kurs mistrzowski dla organistów z profesorem Wolfgangiem Seifenem. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych. Muzycy prezentują swoje recitale na niezwykle cennym instrumencie wykonanym przez organmistrza saksońskiego Friedricha Ladegasta (1876). Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwala zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym.
Cykl recitali organowych od wielu już lat przyczynia się do zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców Poznania i turystów zagranicznych oraz poszerzenia ich kompetencji w zakresie muzyki i wiedzy o kulturze.
Wstęp na koncerty bezpłatny
Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania
PROGRAM Staromiejskich Koncertów Organowych 2018
Wykonawcy cyklu STAROMIEJSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH:
czwartek 5 lipca, godzina 20.00
Ksenia Pogorelaya (Białoruś) – absolwentka Moskiewskiego Konserwatorium w klasie fortepianu i organów, laureatka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Magutny Bozha” (Mińsk). Dyrektor artystyczny festiwalu organowego „Zvany Safii” w katedrze św. Zofii w Połocku. Koncertuje w wielu krajach Europy.
czwartek 12 lipca, godzina 20.00
Daniel Zaretsky (Rosja) – profesor Uniwersytetu i Konserwatorium Muzycznego w Petersburgu, znakomity wirtuoz, laureat konkursów organowych (Rosja, Niemcy, Włochy, Finlandia). Wychowawca młodych pokoleń wybitnych organistów rosyjskich.
czwartek 19 lipca, godzina 20.00
Jakub Plewa (Polska) – urodzony w 1995 roku, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat II nagrody na V Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Akademii Muzycznej w Poznaniu (2016), I nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2015) oraz II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2013).
czwartek 26 lipca, godzina 20.00
Wolfgang Seifen (Niemcy) – tytularny organista Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche Berlin, wybitny wirtuoz i improwizator. Uczył improwizacji i muzyki liturgicznej w State Music Conservatory in Stuttgart oraz w Robert Schumann Conservatory in Duesseldorf, obecnie jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie. Dokonuje licznych nagrań, koncertuje na całym świecie, jest także kompozytorem.
czwartek 2 sierpnia, godzina 20.00
Renata Marcinkute-Lesieur (Litwa) – litewska organistka, absolwentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, laureatka Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Ciurlionisa w Wilnie oraz konkursu w Kijowie. Artystka jest profesorem organów w Akademii Muzycznej oraz dyrektorem Centrum Muzyki Kościelnej w Wilnie. Wystąpi wraz z litewską sopranistką – Asta Krikščiūnaitė, uhonorowaną dyplomem Pavarottiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Filadelfii w USA. Jest absolwentką Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, gdzie aktualnie pracuje na stanowisku profesora śpiewu solowego.
czwartek 9 sierpnia, godzina 20.00
Jihyun Kim (Korea) – studiowała na Uniwersytecie Teologicznym i Koreańskim Uniwersytecie Sztuk w Seulu. Następnie podjęła studia w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku w klasie organów prof. Martina Schmedinga (dyplom Master 2017). uczestniczka festiwali organowych w Niemczech i Korei.
czwartek 16 sierpnia, godzina 20.00
Ireneusz Wyrwa (Polska) – organista–wirtuoz, laureat międzynarodowych konkursów organowych, badacz i rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego; profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
czwartek 23 sierpnia, godzina 19.45
Mari Fukumoto (Japonia) – absolwentka Tokyo University of the Arts (organy i klawesyn), studia podyplomowe odbyła w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie profesora Wolfganga Zerera. Jest laureatką wielu pierwszych nagród na konkursach organowych (Tokyo, Norymberga, Pistoia, Brixen).
czwartek 30 sierpnia, godzina 20.00
Andrzej Mielewczyk (Polska/Niemcy) – organista kościoła Herz Jesu Kirche w Berlinie, improwizator, kameralista. Absolwent arcybiskupiej akademii organowej w Berlinie, prowadzi bogatą działalność koncertową w Europie.
czwartek 6 września, godzina 20.00
Sebastian Adamczyk (Polska) – organista średniego pokolenia, wychowanek prof. Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna w Warszawie). Miłośnik i znawca twórczości organowej Feliksa Nowowiejskiego, którą nieustannie popularyzuje. Organolog i rzeczoznawca w zakresie renowacji zabytkowych organów.
Miejsce wydarzenia
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl
Staromiejskie Koncerty Organowe 2017 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2016 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2015 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2014 archiwum