TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ POZNAŃSKIEJ FARY
STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE
POLSKA – POZNAŃ – 2019
FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
Wstęp na koncerty bezpłatny
Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Wykonawcy cyklu STAROMIEJSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH:
czwartek 4 lipca, godzina 20.00
Matthias Maierhofer (Austria / Niemcy) austriacki organista, laureat prestiżowych konkursów organowych w Arnstadt, Norymbergii, Nijmegen i Wilnie. Występował w Europie, Korei Płd i USA, m.in. w salach koncertowych Birmingham Symphony Hall, Izumi Hall Osaka. Jest profesorem gry organowej w Musikhochschule Freiburg, University of Texas in Austin (USA) oraz organistą tytularnym Freiburger Münster.
czwartek 11 lipca, godzina 20.00
Pelageya Kostina (Rosja) – urodzona w 2000 r. w Nowosybirsku, naukę gry na organach rozpoczęła jako ośmioletnie „cudowne dziecko”. Absolwentka Konserwatorium im. Glinki w Nowosybirsku (2018), obecnie studentka Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Laureatka konkursów organowych dla młodych organistów w St. Petersburgu (2014), Moskwie (2017, 2019). Uczestniczka międzynarodowych festiwali organowych.
czwartek 18 lipca, godzina 20.00
Waldemar Krawiec (Polska) – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa prof. Juliana Gembalskiego), uczestnik krajowych i zagranicznych kursów mistrzowskich, laureat konkursów organowych, pedagog, członek diecezjalnej komisji odbioru organów (Diecezja Gliwicka) oraz komisji redakcyjnej chorału opolskiego. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego, badacz i popularyzator muzyki organowej kompozytorów śląskich. Współzałożyciel Fundacji „Organo Pleno”.
czwartek 25 lipca, godzina 20.00
Martina Apitz (Niemcy) – dyrektor wydziału muzyki kościelnej w kościele św. Jakuba w Köthen, mieście J. S. Bacha. Interpretatorka dzieł Bacha, dyrygentka, animatorka projektów artystycznych, ma na koncie liczne nagrania CD z muzyka epoki baroku i romantyzmu. Manfred Apitz (Niemcy) – skrzypek, pedagog konserwatorium muzycznego w Köthen, kameralista, autor projektów artystycznych związanych z organami Ladegasta w Köthen.
czwartek 1 sierpnia, godzina 20.00
Władysław Szymański (Polska) – organista, muzykolog, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, organista bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. Koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Autor publikacji na temat organów i muzyki organowej, jest także kompozytorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych.
czwartek 8 sierpnia, godzina 20.00
Michał Botor – (Polska) Laureat VI Akademickiego Konkursu Organowego w Poznaniu – student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów dr hab. Witolda Zabornego. Laureat nagród studenckich w zakresie kompozycji i gry organowej – I nagroda oraz nagroda publiczności w Szkolnym Konkursie Kompozytorskim „Taniec ludowy” za skomponowanie utworu na fortepian „Oberek”.
czwartek 15 sierpnia, godzina 20.00
Kari Vuola (Finlandia) – absolwent Sibelius Academy w Helsinkach, gdzie w roku 2001 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki. W latach 1998-2001 studiował pod kierunkiem prof. Ludgera Lohmanna. Koncertował m.in. w Austrii, Danii, Estonii, Polsce, Rosji, Szwecji, Szwajcarii i USA. W swoim repertuarze posiada dzieła wszystkie J.Brahmsa i M.Regera. Dokonał licznych prawykonań dzieł fińskich kompozytorów współczesnych.
czwartek 22 sierpnia, godzina 20.00
Mario Penzar (Chorwacja) Studiował w Zagrzebiu i Wiedniu. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym Flora Peetersa w Belgii. W centrum jego zainteresowań znajduje się wykonawstwo historyczne, jest jednym z założycieli zespołu muzyki dawnej Croatian Baroque Ensemble, z którym często występuje jako klawesynista. Koncertuje na festiwalach organowych w Europie, Kuwejcie i USA. Prowadzi klasę organów Akademii Muzycznej w Zagrzebiu.
czwartek 29 sierpnia, godzina 20.00
Kamil Lis (Polska) – ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie organów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kontynuuje naukę jako doktorant. Kształcił się również w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W 2015 roku odbył staż na stanowisku organisty Katedry Św. Piotra w Bolonii. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wilnie. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.
czwartek 5 września, godzina 20.00
Joanna Marciniak (Polska) – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie organów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obroniła prace doktorską. Studiowała również w Hochschule für Musik w Lubece. Jest laureatką ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w, Katowicach, Białymstoku, Poznaniu. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą.
Miejsce wydarzenia
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl
Staromiejskie Koncerty Organowe 2018
Staromiejskie Koncerty Organowe 2017 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2016 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2015 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2014 archiwum