STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE 2017

skobig

facekont

 
 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ POZNAŃSKIEJ FARY

STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE
POLSKA – POZNAŃ – 2017

FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA

 

Cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, od ponad 20 lat odbywający się w Bazylice Farnej w centrum Poznania – w jednym z najwspanialszych zabytków barokowej architektury sakralnej w Polsce. W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych. Muzycy prezentują swoje recitale na niezwykle cennym instrumencie wykonanym przez organmistrza saksońskiego Friedricha Ladegasta (1876). Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwala zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym.
Cykl recitali organowych od wielu już lat przyczynia się do zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców Poznania i turystów zagranicznych oraz poszerzenia ich kompetencji w zakresie muzyki i wiedzy o kulturze. W bieżącym roku cykl został dofinansowany ze środków Miasta Poznania na najbliższe trzy lata.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania

Wstęp na koncerty bezpłatny

 
PROGRAM DO POBRANIA (PDF)

 

czwartek 6 lipca, godzina 20.00
Maciej Wota
(Polska) – laureat I miejsca na V Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Akademii Muzycznej w Poznaniu, który odbył się w dniach 24-25 listopada 2016. Student III roku Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie z klasy organów dr hab. Jarosława Malanowicza.

czwartek 13 lipca, godzina 20.00
Federica Iannella
(Włochy) – włoska organistka i kompozytorka, juror konkursów organowych, pedagog klasy organów w Conservatorio F. Cilen di Reggio Calabria; w 2010 prowadziła wykłady na temat włoskiej muzyki XVI-XVIII w ramach Akademii Barokowej w Mexico City; zajmuje się działalnością edytorską związana z twórczością włoskiego kompozytora XVIII w. – Giovanni Morandi.

czwartek 20 lipca, godzina 20.00
Stefano Barberino
(Włochy/Niemcy) – organista młodego pokolenia. Specjalizuje się w improwizacji organowej – prowadził kursy improwizacji w Niemczech, Włoszech i Słoweni. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia na UDK w Berlinie. W latach 2009 – 2012był asystentem W. Seifena w Gedächtniskirche w Berlinie. Od 2006r. jest organistą w Canisius-Kirche w Berlinie-Charlottenburgu, a od 2012 kantorem i organistą St. Bonifatius-Kirche (Berlin-Kreuzberg). Laureat licznych renomowanych konkursów (organy, improwizacja): St. Albans. Lipsk, Schwäbisch Gmund, Bielefeld. Występy w Konzerthalle Frankfurt-Oder, Filharmonia w Berlinie, Konzerthaus Berlin, Katedra w Berlinie, festiwale w całej Europie.

czwartek 27 lipca, godzina 20.00
Colin Andrews
(USA) – laureat międzynarodowego konkursu organowego w Dublinie, profesor gościnny Royal Academy of Music w Londynie oraz East Carolina University. Koncertuje w Europie i USA, juror międzynarodowych konkursów organowych.

czwartek 3 sierpnia, godzina 20.00
Lisa Hummel
(Niemcy) – absolwentka Musikhochschule Freyburg, w klasie organów prof. Martina Schmedinga. Laureatka międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Dublinie i Petersburgu.

czwartek 10 sierpnia, godzina 20.00
Hans Josef Knaust
(Austria) – organista i dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej; studia muzyczne we Freiburgu (Z. Szathmary) i Paryżu (A. Isoir); założyciel zespołu Symphonia Sacra Salzburg, specjalizującego się w wykonawstwie wokalnej muzyki wczesnego baroku; w 2004 roku występował z Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Pierre Bouleza.

wtorek 15 sierpnia, godzina 20.00
Antoni Pokora
(Polska) – absolwent AM w Poznaniu, laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym utworów J.Alaina w AM w Krakowie (2011) oraz II nagrody na III Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński In memoriam (2012).

czwartek 17 sierpnia, godzina 20.00
Bert Wisgerhof
(Holandia) – artysta starszego pokolenia. Obecnie wiceprezydent międzynarodowego stowarzyszenia organistów europejskich GDO. Studia odbył w akademii muzycznej Arnhem, Utrecht. Koncertuje w Europie, prowadzi kursy z zakresu hymnologii, liturgiki, interpretacji muzyki organowej.

czwartek 24 sierpnia, godzina 20.00
Natalia Uzhvi
(Rosja/Niemcy) – absolwentka Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Musikhoschule w Lubece (muzyka kościelna, studia solistyczne). Organistka słynnego kościoła w Lubece, Marienkirche. Laureatka konkursów organowych w Moskwie, Kazaniu, Lubece, Lipsku.

czwartek 31 sierpnia, godzina 20.00
Marek Smoczyński
(Polska) – laureat krajowych i międzynarodowych konkursów organowych (Rumia, Poznań, Olsztyn), absolwent UMFC w Warszawie oraz Musikhochschule w Lubece. Koncert jest nagrodą dla laureata I miejsca V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu 2015.

Miejsce imprezy
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl/sko2017

 

Staromiejskie Koncerty Organowe 2016 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2015 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2014 archiwum

Comments are closed