Staromiejskie Koncerty Organowe 2022

FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2022

czwartki, godzina 19.30

organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary www.farapoznanska.pl

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznanwspiera

7 lipca, godzina 19.30

FILIP PRESSEISEN

Członek Baltisches Orgel Centrum, międzynarodowej grupy Bach-Societät, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz przewodniczący Podkomisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Krakowskiej. Znakomity improwizator – m.in. podkłada na organach muzykę do filmów niemych. Jest laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie, Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze (nagroda specjalna Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych). W 2017 roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną – Puchar Prezydenta Miasta Poznania – na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W 2019 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd zdobywając II miejsce oraz nagrodę publiczności. Jest wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie.

14 lipca, godzina 19.30

JERZY KUKLA

Organista, dyrygent, organolog, publicysta, organizator życia muzycznego. Wybitny znawca i interpretator twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego utwory zamierza zaprezentować na recitalu w Poznaniu. Koncertuje w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 4 CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena. Powołał do życia wiele festiwali organowych w Polsce, m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, a także międzynarodowe festiwale „Organy Bielska-Białej” oraz „Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym.

21 lipca, godzina 19.30

JAROSŁAW WRÓBLEWSKI

Profesor klasy organów w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski). Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina). Oprócz występów solowych ma w swym dorobku koncerty z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej).

28 lipca, godzina 19.30

MAREK KUDLICKI

Studiował organy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha oraz dyrygenturę u prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen w Belgii prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cezara Francka. Dalsze studia kontynuował w Hochschule fur Musik, Kunst w Wiedniu w klasie koncertowej prof. Hansa Haselbocka. Jest laureatem I nagrody oraz nagród specjalnych Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie w 1973 roku. Koncertuje na całym świecie występując jako solista, również z orkiestrami. Od wielu lat łączy występy jako organista wirtuoz z działalnością dyrygencką. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej w różnych krajach. Pełnił także funkcje jurora w konkursach organowych. Na swym koncie posiada liczne nagrania płytowe.

4 sierpnia, godzina 19.30

MARTIN GREGORIUS, CARINE TINNEY

CARINE TINNEY (Szkocja, Malta) – sopran. Kształciła się w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Laureatka konkursów wokalnych (m. in. 2014 – konkurs Hugo-Wolf-Akademie Stuttgart, Barcelona). Występy na renomowanych festiwalach (2018 – Händel Festspielen w Halle, Théâtre Royal de La Monnaie w Brukseli). Koncertowała w Szkocji, Niemczech, Belgii, Chinach, Japonii, USA.

MARTIN GREGORIUS (organy) – improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań. Swój talent rozwijał pod kierunkiem najwybitniejszych francuskich mistrzów, m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. W 2017 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Poznaniu na podstawie rozprawy poświęconej francuskiej tradycji improwizacji. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu, m.in. pierwsze nagrody na dwóch międzynarodowych konkursach improwizacji organowej: „Westfalen Impro 6” w Münster/Billerbeck (Niemcy) oraz 6. Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Aigen-Schlägl (Austria). Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Prezesa Rady Ministrów, Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca w Dziedzinie Kultury”, wyróżnienie „artNoble” jako wyróżniająca się osobowość twórcza. Regularnie wykonuje recitale w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji, m.in. w katedrach w Erfurcie, Luksemburgu, Magdeburgu, Mognucji, Monachium, Boardwalk Hall w Atlantic City i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

11 sierpnia, godzina 19.30

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Organista i pedagog. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedrze Notre Dame w Paryżu, kaplicy King’s College w Cambridge, Auli Pawła VI w Watykanie, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą, nagrywał płyty dla wielu firm fonograficznych. Prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech oraz kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech i w Polsce.

18 sierpnia, godzina 19.30

KRZYSZTOF AUGUSTYN

Organista i pianista. Recital jest nagrodą za zajęcie I miejsca na VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald „Sroczyński in memoriam” w Poznaniu w 2020 roku. Ponadto artysta jest laureatem licznych konkursów organowych i pianistycznych: Grand Prix oraz I miejsce w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka”, III miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Pro-Piano Romania” w Bukareszcie, III nagroda w 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Premio Accademia 2013 w Rzymie, II nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku w 2021 roku.

25 sierpnia godzina 19.30

KRZYSZTOF MUSIAŁ

Asystent w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako solista jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych. W swojej kolekcji ma między innymi III nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie im. Mikaela Tariverdieva (Kaliningrad 2017), III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego (Poznań 2017) oraz II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017). Koncertuje też w duecie z Jakubem Woszczalskim. Obaj są laureatami I nagrody na Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej „Artem Cameralem Promovere” (Mielec 2016), a także finalistami I Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych „A Quattro Mani” (Nowy Sącz 2018).

1 września, godzina 19.30

JULIAN GEMBALSKI

Kompozytor, wirtuoz organów, pedagog. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej. We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs, na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów. Obok działalności artystycznej zajmuje się również pedagogiką i pracą naukową. Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji i improwizacji organowej, jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest autorem wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony oraz konserwacji organów zabytkowych.

Staromiejskie Koncerty Organowe 2021 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2020 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2019 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2018 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2017 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2016 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2015 archiwum
Staromiejskie Koncerty Organowe 2014 archiwum

Comments are closed